FOTOĞRAFLAR

 

1985’in Mart ayında Ankara’da doğdu. Üniversiteyi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde okudu. Ardından yine aynı üniversitede Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunudur. Cemal Can Ateş izleyicidir. İzler ve gördüklerinden küçük bir parça ödünç ister. An’ları arşivleyerek anılara dönüştürme heveslisidir. Küçücükken yalnızca zihninde arşivleyebildiği bu ödünç görüntüler, bugün dijitalin de katkısıyla tuvallere ve albümlere basılıyor. Çocukluk döneminde adını koyamadığı bu tutkuyu lise yıllarında analog makinesiyle yeniden keşfetti. Artık bir göz açıp kapama refleksinin kendisine hediye ettiği görüntülerden çok daha fazlasına sahipti. Bu keşif sayesinde adım adım kendini besledi ve geliştirdi. 10 yılı aşkın bir süredir, fotoğrafların duran değil hareketli birer görsel olduğu inancıyla çekimler yapıyor. Fotoğrafçı bugün, başta düğün, doğum, bebek ve katalog çekimleri olmak üzere; portre, organizasyon, sokak, şehir ve sahne fotoğrafçılığı üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Bana göre fotoğrafın gücü süsünden değil, yalınlığından geliyor. O anı çarpıcı kılan, tam da o anın kendisi değil de nedir ki?

Kontrolümüz dışında, bizden bağımsız akıp giden zamana müdahale etmeye gerek var mı sahiden? İhtiyacımız olan tek şey, deklanşöre basıp o güzelliklerden bir kesit kapabilmek ve o anı en doğal şekliyle durdurmak, saklamak. Saklamak dedim çünkü, her baktığınızda o ana geri dönebilmenin en keyifli ve büyüleyici yoludur fotoğraf.

En güzel dekor yaşamın ta kendisi, en güzel kuş o an orada olan ve en güzel ağaç, en güzel aşk, siz de orada olduğunuz için o kareye girmeye bu kadar hevesli. Benim yaptığımsa sadece, fotoğraf için halihazırda istekli bu güzel parçaları cesaretlendirip aynı karede buluşturmak.

En güzel dış çekim fotoğraflarınız için buluşalım. Ankara’da ya da hikayenizin ölümsüzleşmesini istediğiniz Türkiye’nin herhangi bir köşesinde beraberiz.

Cemal Can Ateş | Ankara Düğün Fotoğrafçısı | Düğün Albümü

https://mywed.com/tr/photographer/cemalcanates/

Her türlü soru ve bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

https://cemalcanates.com/iletisim/