Hakkımda

1985’in Mart ayında Ankara’da doğdu. Üniversiteyi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde okudu. Ardından yine aynı üniversitede Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunudur. Cemal Can Ateş izleyicidir. İzler ve gördüklerinden küçük bir parça ödünç ister. An’ları arşivleyerek anılara dönüştürme heveslisidir. Küçücükken yalnızca zihninde arşivleyebildiği bu ödünç görüntüler, bugün dijitalin de katkısıyla tuvallere ve albümlere basılıyor. Çocukluk döneminde adını koyamadığı bu tutkuyu lise yıllarında analog makinesiyle yeniden keşfetti. Artık bir göz açıp kapama refleksinin kendisine hediye ettiği görüntülerden çok daha fazlasına sahipti. Bu keşif sayesinde adım adım kendini besledi ve geliştirdi. 10 yılı aşkın bir süredir, fotoğrafların duran değil hareketli birer görsel olduğu inancıyla çekimler yapıyor. Fotoğrafçı bugün, başta düğün, doğum, bebek ve katalog çekimleri olmak üzere; portre, organizasyon, sokak, şehir ve sahne fotoğrafçılığı üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Kendimce:

Düğün fotoğrafları apayrı bir özen gerektiriyor. Kaliteli bir iletişim ve beraberinde gelen uyum benim en önemli anahtarım. Bana göre fotoğrafın gücü süsünden değil, yalınlığından geliyor. O anı çarpıcı kılan, tam da o anın kendisi değil de nedir ki? Kontrolümüz dışında, bizden bağımsız akıp giden zamana müdahale etmeye gerek var mı sahiden? İhtiyacımız olan tek şey, deklanşöre basıp o güzelliklerden bir kesit kapabilmek ve o anı en doğal şekliyle durdurmak, tam da olduğu haliyle saklamak. Saklamak dedim çünkü, her baktığınızda o ana geri dönebilmenin en keyifli ve büyüleyici yoludur fotoğraf. Fotoğraflarımı çekerken benimsediğim temel yaklaşımı sözünü ettiğim bu yalınlık ve doğallık oluşturuyor. Deneyimlerim bana, özellikle insanın başrolde olduğu düğün ve portre türü çekimlerde belgesel nitelikte ve kurgusallıktan uzak bir çekim tavrının çok daha keyifli ürünler ortaya çıkardığını gösterdi. Bana göre estetik fotoğrafın sırrı hilesizliğinde ve safiliğinde yatıyor. Benzer şekilde düzenleme ve tasarım – baskı aşamalarında da fotoğrafın gerçek nitelik ve duygusunu kaybetmesine izin vermeyecek teknik bir çalışma yürütmeye özen gösteriyorum. Düğün fotoğrafçılığı çok yönlü bir plan, yaklaşım ve özen gerektiyor. Bu süreçte fotoğrafçı ile çiftler arasındaki iletişimin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm önceliğim, hazırlık aşamasından mekan seçimine kadar her türlü konuda çiftlerimin kişisel tercih ve beklentilerini, kendi fotoğraf anlayışım ve tecrübemle buluşturabilmek.

Karnı burnunda bir anne, az sonra evlenecek heyecanlı bir çift, yağmurun aceleyle geçip gittiği bir sokak, tozu yeni durulmuş bir sahne, pırıl pırıl parlayan bir otel odası, dumanı kokusunu bağıran bir yemek ya da pasta mumunun ışığında bir yaş daha büyüyen küçük bir çocuk… Hepsi oradalar ve birkaç fotoğrafla zamanı köşesinden küçücük kıvırmak isterlerse diye, ben de buradayım. Bloğuma da göz atmanız dileğiyle. Sevgiler.

https://cemalcanates.com/blog/

Cemal Can Ateş

 

Ekşi Sözlük: https://eksisozluk.com/cemal-can-ates--3095976
Cemal Can Ateş l Düğün Fotoğrafçısı Ankara l Hakkında Düğün Doğum Aile ve Özel An Fotoğrafçısı Ankara, Ankara Düğün Fotoğrafçısı, Düğün Hikayesi, Aile Fotoğrafları, Doğum Belgeseli, Hamilelik, Ürün – Katalog ve Reklam, Sahne, Performans, Mezuniyet